Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Zeman a republika

13. 01. 2014 16:00:21
Se jménem Miloše Zemana jsem se setkal prvně těsně před koncem bolševické éry. Když tehdy Technický magazín otiskl jeho článek o komunistickém systému jako vozidle, řítícím se vpřed s neprůhlednými skly, navenek polepenými budovatelskými hesly, byli jsme Zemanem příšerně nadšení. Dnešní mladý člověk sotva tuší, jakou tehdy, za komunistů, vyžadovalo odvahu něco takového napsat, a odvahu od redakce, otisknout to. Jak je možné, že se tentýž Miloš Zeman v roli prezidenta republiky nyní chová tak nemožně a bere si Českou republiku za rukojmí ve svém osobním zápolení s Bohuslavem Sobotkou.

On se vlastně Miloš Zeman od doby, co se po převratu objevil mezi aktivními politiky, zase nikdy až tak příkladně čestně nechoval. Vzpomeňme na aféru "olovo". Před volbami sliboval akci čisté ruce, pak ale uzavřel s Václavem Klausem opoziční smlouvu a na očistu od předtím tak ostře kritizovaných šejdířů se jaksi během doby zapomnělo. Místo toho se zvolna začali podobně chovat zase Zemanovi pacholci. Jeho ministr Beltram si rychle vyřídil svůj osobní účet s generálním ředitelem ČSA Jakubschem, který aerolinky převzal ve zcela zuboženém stavu a během svého působení je přivedl do špičkové ekonomické kondice. No, a po jeho odvolání se ČSA opět zřítily na dno, takže jsme vlastně museli být vděční, když se Nečasově vládě podařilo prodat je za babku "cizákům". Jiný Zemanův ministr Schling uzavřel se zahraniční firmou pro stát tak bezpříkladně nevýhodnou smlouvu na výstavbu dálnice do Ostravy, že se později musela horkotěžko, a asi pro stát opět nevýhodně, rušit. Zemanův ministr zdravotnictví také hned po svém jmenovaní si vyřídil osobní účty s úspěšným ředitelem IKEMu a odvolal ho. Takže Klausem nastartovaná privatizace státu pokračovala i za Zemana a díky těmto dvěma jejím otcům, kteří ji nastartovali v devadesátých létech, pokračovala dále přes Grosse a Topolánka až do současnosti.

Zeman měl to štěstí, že za jeho vlády se světová, a tím i česká ekonomika, dostala k růstu, takže jsme prosperovali. Přesto tehdy Zeman nehleděl na zadní kolečka a zemi i v době růstu zadlužoval podle hesla "po nás potopa". (Teď však má dojemnou péči o to, zda Sobotkův kabinet bude mít na svůj štědrý program prachy.) Jakto, že to šechno dříve Zemanovi u občanů procházelo? Inu, je to nepochybně muž nadaný třeskutým intelektem a je skvělý manipulátor, takže vždy dokázal lidem vysvětlit, jak on vládne, nebo jak by on vládnul, skvěle. A to mu vydrželo dokonce až do prezidentské volby, kterou pak díly tomu vyhrál.

Již ve své volební kampani se choval nezakrytě nečestně, když na svého konkurenta ve druhém kole kydal nehorázné lži. Ty potom sice dementoval, ale to již vykonaly své (teď prosím, abych nebyl podezírán z kdovíjakého fandovství ke Karlovi, se svými pochybnostmi o něm jsem se již svěřil v jednom ze svých dřívějších blogů. Nepochybuji však, že by se nám pod knížetem žilo lépe než pod Zemanem, a proto jsem ve druhém kole Schwarzenberga volit chtě nechtě musel).

Pravé obrysy nízkosti motivů pana prezidenta vyvstávají až nyní. Nenávidí Sobotku (ani pro mne Sobotka není favoritem, ale stal se vítězem voleb, a to by se mělo respektovat). Nicméně Miloši Zemanovi je zájem republiky kdesi poblíž zadních partií jeho postavy a především mu jde o to, ukojit vlastní nízké ambice. Takže tu máme koalici, která se s ohledem na výsledek voleb nezdá být zas až tak špatnou možností. Jestliže občané očekávali radikalní změnu poměrů oproti předchozímu klausovsko-zemanovskému dvacetiletému marasmu, pak zde máme nové mladé vedení lidovců, čisté kluky, kteří si v celostátní politice zatím neomočili, aby se mohli ušpinit. Kteří se vyznačují ve vztahu k minulým lumpárnám politiků tak bytostným odporem, že je jejich zkažení politikou do budoucna jen velmi málo pravdepodobné. Pak tu jsou babišovci. Ti také dosud v politice nebyli, takže ani jim minulé lumpárny politiků nelze přičítat. Jsou sice vážné pochybnosti o skutečném charakteru a pravých záměrech ANO, ale co naplat. Král volič rozhodl, jak rozhodl. To musíme jako občané až do příštích voleb akceptovat, a nic jiného nezbývá ani panu prezidentovi. No, a sociální demokracie? Ta se po celou volební kampaň zaklínala rozchodem s minulymi nekalými praktikami v politice, tak doufejme, že to myslela vážně. Nyní, po porážce pučistů, je opět na nějaký čas jednotná a zdá se, že bude jednotná tak dlouho, pokud do ní pan prezident opět nezačne ingerovat. Takže potencionální vláda může počítat s většinou, která tady už dlouho nebyla. Přesto od voleb již uplynulo mnohem víc času, než tomu bylo v minulosti, když se opakovaně v potu tváře slepovaly stojedničkové koalice. A pan prezident vše stále protahuje.

Republika naléhavě potřebuje legitimní vládu vzešlou z voleb, ale pan prezident její jmenovaní odkládá se směšnými záminkami. Že prý ten nebo onen je popleta a uvěřil mediálním fámám o ruské ambasádě, že někdo jiný zase nestudoval na té spravné univerzitě, že ten další nemá bezpečnostní prověrku, kterou ale na své ministerstvo nepotřebuje (na rozdíl od prezidentova kancléře, který by ji ale mít opravdu, opravdu měl). A tak tady stále vládne jakási loutková vláda, která nikdy ani na okamžik nedostala důvěru sněmovny. Takže skutečný zájem země je opravdu hluboko pod Zemanovou rozlišovací schopností, když se mu nyní konečně po létech v zahanbení strávených na Vysočině naskytla tak lákavá šance ukojit svoji touhu po pomstě.

Přemýšllím o tom, jak je možné, že Miloš Zeman, který v minulosti dokázal své charakterové vady tak mistrnně maskovat, se nyní očividně odkopává. Jako psychatr vím, jak ve stáří ochabují vyšší city (estetické i etické) a naopak začínají převažovat city nízké. Jsem ze Zemanovy věkové kategorie, a tedy sám na sobě pozoruji, jak už naše mentální produktivita kolísá a celkově chátrá. Snažim se to mít na paměti, a když někdy ve svatém nadšení usmolím nějaký ten text na téma, které mne zaujalo, tak jej vždy nechávám uležet, abych jej znovu posoudil ve stavu střízlivějším. V tom je pan prezident ve zřejmé nevýhodě. Nemá ani psychatrické vzdělání, ani profesní zkušenost z práce s geronty. Takže je hůře vybaven pro potřebnou sebereflexi. Krom toho jej v minulém roce potkaly dvě skutečně nešťastné události. Především vyhrál v nemalé konkurenci prezidentskou volbu, a to musí s člověkem opravdu zamávat. Ta druhá nešťastná událost s tou první souvisi. V úřadě hlavy státu je jistě obklopen hordou pochlebovačů. Pak je vskutku těžké, udržet si střizlivé uvažování, a to i pro člověka mladého a stářím ještě nepoznamenaného. Dokonce i bez alkoholu. Co teprve to udělá s člověkem v našem pokročilem věku.

No nic naplat, budeme to s panem prezidentem muset ještě 4 roky vydržet. Jen lituji ty občany, kteří po léta usilovali o zavedení přímé volby prezidenta a nyní vidí plody svého snažení. Mnozí jsou dnes jistě zklamáni, ale co nás teprve po ty dlouhé 4 roky od Zemana ještě čeká ???

Je načase uvažovat o tom, zda opět přímou volbu nezrušit, nebo dokonce nezrušit prezidentský úřad vůbec. Ukazuje se, že je v parlamentní demokracii nejen malo potřebný, ale v rukou stárnoucího podivína dokonce může být nebezpečný.

Autor: Antonín Brzek | pondělí 13.1.2014 16:00 | karma článku: 26.14 | přečteno: 1075x

Další články blogera

Antonín Brzek

Strany pro straníky, ODS nyní pro všechny?

Po kongresu ODS mě napadlo jediné. Vzpomněl jsem si na slavné heslo OF do voleb r. 1990: „Strany pro straníky, Občanské fórum pro všechny“.

22.1.2020 v 14:22 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 577 | Diskuse

Antonín Brzek

Vivat Drahoš – prezident

Stojíme před druhým kolem druhé přímé prezidentské volby v českých dějinách. Ta minulá nedopadla dobře. Pevně doufám, že to letos napravíme.

20.1.2018 v 18:46 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 863 |

Antonín Brzek

Máme koho volit

Skutečně, v nadcházejících sněmovních volbách máme koho volit. A nemyslím tím přehršle subjektů, kteří se letos o naše hlasy v mimořádném počtu ucházejí.

8.10.2017 v 19:24 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 578 |

Antonín Brzek

Starostové bez lidovců.

V první polovině tohoto roku se vylíhla „Třetí síla“, dvojkoalice KDU-ČSL + STAN. Nyní tato koalice končí a je to škoda pro všechny.

2.8.2017 v 18:00 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 433 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Popovský

Konec Evropské unie?

Článek Judith Bergman "European Union: The End?", který vyšel 21. března 2020, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

28.3.2020 v 9:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Libor Čermák

Krajní pravici? Krajní levici? Krajní liberalismus? Děkuji ne!

Celý život jsem odpůrcem jakýchkoliv krajních politických ideologií, které chtějí jiné lidi z ideologických důvodů trestat. A to jak těch, které naše země sužovaly ve 20. století, tak i těch, které by rády nastoupily nyní.

28.3.2020 v 8:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 |

Jan Bartoň

Kalousek: Babiš je podlý podvodník

Až se budou lídři některých politických stran na podzim po volbách ptát, proč jsou jejich výsledky tak špatné, měli by si vzpomenout na to, co dělali v době virové pandemie.

28.3.2020 v 8:00 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 491 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Soudcokracie na okamžik vystrčila růžky

Když jsem v pátek 27/3 večer usedal k PC, bylo nakažených koronavirem 3035 a mrtvých dvanáct. V Izraeli. Vím, že všichni máte svých starostí dost – a vůbec, proč řešit Izrael? Pokud jde o ty starosti, máte pravdu.

27.3.2020 v 21:50 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 451 | Diskuse

František Sentenský

Je první jarní den a začíná svítat, post scriptum

Toto povídání píšu prvního jarního dne roku 7 526 podle nového slovanského kalendáře. Dle učení starých Slovanů, začíná nová epocha. Epocha světla.

27.3.2020 v 18:18 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 96 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 894
MUDr. Antonín Brzek, psychiatr a sexuolog

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...