Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muslimové, křesťané a politici

V posledních dnech veřejnost zaregistrovala spor mezi katolíky o postoj k papežovým vstřícným gestům vůči islámu, u nás jednoznačně obhajovaným m.j. také Tomášem Halíkem.

Nejen některým katolíkům, ale i některým sekulárním politikům se postoje papeže a jeho obdivovatelů nelíbí. Kdo má pravdu?

 

Papež František od počátku uprchlické krize migranty zahrnuje gesty vstřícnosti a křesťanské lásky. Ve vztahu k islámu připomíná, že výzvy koránu k nepřátelství a násilí nejsou jeho podstatou. Sebekriticky přiznává, že i křesťané v minulosti nacházeli v bibli motivaci pro některé dnes neobhajitelné násilné činy, jako byly křižácké války, inkvizice, husitské a další náboženské války v Evropě....

Toto vstřícné gesto papeže má pomoci muslimům, aby i oni přestali lpět na liteře Mohamedova učení a pátrali po autentické Boží zvěsti, která dle papeže i Tomáše Halíka je naplněna především láskou.

Leckdo právem dodá, že křižácké války, přestože užívaly dnes nepřijatelného zabíjení, byly vlastně osvoboditelským tažením do původně křesťanských zemí, v té době okupovaných islámskými velmocemi. Že veškeré násilí páchané některými křesťany v Evropě se událo již před několika staletími a dnes ani sebetvrdšího a sebebojovnějšího  křesťanského fundamentalistu ani ve snu nenapadne, aby organizoval křižácké tažení, nebo aby chtěl upalovat jinak smýšlející bližní. Pokud někdo vedl v naší době válku v muslimské zemi, pak to přece nebyly církve, ale sekulární USA a jejich rovněž sekulární spojenci v Iráku, také oni podporovali za arabského jara ozbrojený odpor proti krutovládcům Kadáfimu a Asádovi, když naivně věřili, že exportují demokracii, pro kterou však muslimové stále nedozráli. Tyto připomínky sice jsou pravdivé, ale z úst papeže by autenticitu jeho vstřícných gest vůči muslimům zpochybňovaly a tak by torpédovaly žádoucí výsledek, smíření s islámem.

Je moc důležité, že se současné církevní autority vstřícně a pokorně angažují. Je to jediná možnost, jak pomoci muslimům vystoupit ze středověkých střevíců a pochopit pravou Boží zvěst lásky, kterou opravdu při dobré vůli mohou nalézt i v koránu. Ostatně džihádisté vůbec nejsou žádnými náboženskými horlivci nadšeně hledajícími Boha a snažícími se pochopit jeho výzvy. Naopak. Z životopisu některých z nich se dozvídáme, že to byli chlapci původně spíše nevázaného životního stylu, kteří náhle, ve stavu skličující frustrace z vlastní neúspěšnosti uprostřed většinou úspěšné evropské společnosti objevili v koránu možnost ospravedlnění svého ukrutného činu. Doufali přitom, že po sebevražedném útoku budou odměněni nebem. Já naopak věřím, že až předstoupí po svém zvráceném činu před tvář našeho společného Boha Stvořitele, velmi pravděpodobně uslyší slova „odejdi ode mne, ty zlořečený“.

 

Hluboce si vážím postojů papeže i jeho stoupenců a moc jim držím palce, aby jejich činy v dlouhodobém horizontu pomohly muslimům, aby se i oni stali humanisty 21. století.

 

Současně si však jsem vědom, že poslání politiků, byť politiků křesťanů, je odlišné od role náboženských myslitelů a církevních autorit. Jestliže náboženští myslitelé jsou povoláni k mezináboženskému dialogu otupujícímu hroty nenávisti (což je běh na velmi dlouhou trať), politici jsou povoláni k tomu, aby ochránili občany svých zemí před hrozícími riziky dnes a tady. Nezakrývejme si, že příliv muslimů do zemí, kde významnější islámské komunity dosud nejsou, pro ně takových rizikem je. Když ne nyní, tedy v budoucnu hrozí, že děti nebo vnuci dnes trpících běženců se v určitém procentu mohou radikalizovat. Jsem proto rád, že naši politici dělají, co mohou, aby neplnili nesmyslnou redistribuci uprchlíků do zemí, kde muslimů zatím není mnoho a kam běženci nechtějí.

Je ale správné, když se politici nechají náboženskými autoritami inspirovat. Jsem rád, že naším premiérem je křesťan a podobně se ke křesťanství hlásí nejméně tři ministři jeho vlády za KDU-ČSL, dokonce i někteří opoziční poslanci a senátoři. Nejsme však ani v teokratickém státě, ani ve státě klerikálním. Náboženské autority nejsou povolány k řízení státu. Křesťanskodemokratický světonázor zapadá do rámce sekulárního státu, a křesťanský světonázor politiků se omezuje na to, že své činy poměřují láskou k bližnímu. Proto od počátku křesťanští demokraté budují sociální stát. Proto dnes jsou motivováni učinit vše pro to, aby běženci, kteří se v důsledku marketinku pašeráckých band vydali na nebezpečnou cestu do Evropy, byli dostatečně hmotně zajištěni v těch zemích, kde na evropskou půdu vstoupili. Aby tam také jejich děti získaly kvalitní vzdělání, a to až do doby, než se budou moci vrátit domů.

Toto musí být celoevropským řešením migrantské krize. Ne naivní násilné rozprostírání uprchlíků po Evropě i do zemí, kam oni nechtějí.

Jakmile začne takovéto celoevropské řešení fungovat, pašerácké bandy skončí, protože nikdo netouží podstupovat nebezpečnou cestu přes moře jen proto, aby na druhém břehu skončil také v uprchlickém táboře.

Jak již jsem opakovaně ve svých blozích napsal, celá Evropa, tedy včetně nás, na to musí vynaložit nemalé finanční prostředky. A to i za cenu skončení dotačních programů. Zůstaňme raději zemí chudou (nejsme zase až tak chudou v celosvětovém měřítku, chudými se zdáme být ve srovnání s extrémně bohatým sousedním Německem), než být trochu bohatší, ale žijící s rizikem džihádismu.

 

V čem se tedy liší politické řešení z dílny politiků oslovených křesťanskými náboženskými autoritami od politiků, kterým Bůh a křesťanství nic neříká? Inu, pan prezident, jako deklarovaný ateista (a nejen on) klade důraz na ostrahu zevních evropských hranic. Nojo, ale spolehlivá ostraha mořské hranice by musela znamenat, že budeme po potápějících se člunech s migranty střílet. To přece ne !!! Každého takového ubožáka přece musíme vylovit, lidsky mu pomoci, ale současně mu dát najevo, že tím jeho cesta směřující do německého či severoevropského ráje končí, protože ráj je již přeplněn.

Řecko, v menší míře i Itálie, se potýkají s ekonomickými problémy. Proto jim musí zbytek Evropy masivně finančně pomáhat. Řekové si také stěžují, že nemají k zajištění dlouhodobější péče o uprchlíky dost personálu. Jak to, když v jejich zemi je třicetiprocentní nezaměstnanost a většina nezaměstnaných jsou lidé vzdělaní? Je takový problém rekvalifikovat vystudovaného právníka, filosofa, inženýra nebo manažera na sociálního pracovníka, pracovníka ostrahy nebo vykonavatele jiných služeb v utečeneckých táborech? To přece ne.

Nesmíme také zapomenout pomáhat ubohým běžencům v zemích válečných konfliktů, aby ti, co nemají prostředky na zaplacení převaděčů, mohli důstojně přežít ve své vlasti nebo v její blízkosti. Nakonec jejich křesťanští náboženští představitelé nás o to úpěnlivě prosí. Nežádají nás, abychom křesťany odtamtud přesídlili do Evropy.

 

Jinak než my na tom jsou ty západní státy, které si již početné muslimské komunity na svém území před drahnou dobou usídlily. Těm již nezbude, než se spolehnout na onen dialog a jen doufat, že vstřícná gesta papeže Františka muslimy opravdu osloví a že nastoupí proces humanizace islámu 21. století. Nebude to sice snadné, ale jinak než láskyplným dialogem se současný konflikt kultur nevyřeší. Ani sebedokonalejší a sebedražší bezpečnostní opatření, ani ozbrojený boj nic účinně nevyřeší.

 

Autor: Antonín Brzek | úterý 23.8.2016 8:51 | karma článku: 17,20 | přečteno: 673x
  • Další články autora

Antonín Brzek

Strany pro straníky, ODS nyní pro všechny?

Po kongresu ODS mě napadlo jediné. Vzpomněl jsem si na slavné heslo OF do voleb r. 1990: „Strany pro straníky, Občanské fórum pro všechny“.

22.1.2020 v 14:22 | Karma: 14,70 | Přečteno: 635x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Vivat Drahoš – prezident

Stojíme před druhým kolem druhé přímé prezidentské volby v českých dějinách. Ta minulá nedopadla dobře. Pevně doufám, že to letos napravíme.

20.1.2018 v 18:46 | Karma: 22,34 | Přečteno: 889x | Politika

Antonín Brzek

Máme koho volit

Skutečně, v nadcházejících sněmovních volbách máme koho volit. A nemyslím tím přehršle subjektů, kteří se letos o naše hlasy v mimořádném počtu ucházejí.

8.10.2017 v 19:24 | Karma: 13,30 | Přečteno: 610x | Politika

Antonín Brzek

Starostové bez lidovců.

V první polovině tohoto roku se vylíhla „Třetí síla“, dvojkoalice KDU-ČSL + STAN. Nyní tato koalice končí a je to škoda pro všechny.

2.8.2017 v 18:00 | Karma: 10,94 | Přečteno: 439x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Na obzoru maskovaná hnědá koalice?

V sobotu na sjezdu SPO pan prezident těmto svým miláčkům doporučil spojit se ve volbách do sněmovny s fašizujícím Okamurou. Přitom navrhl tuto koalici zamaskovat jako „s podporou“, aby po příkladu Kalouska podfoukli zákon.

12.2.2017 v 8:12 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1095x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Dnešní česká pravice

Lídři ODS a TOPky se přetahují o to, kdo z nich má být lídrem na pravici. Stává se jím ale někdo zcela jiný.

5.2.2017 v 13:20 | Karma: 18,48 | Přečteno: 925x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Ubrání se Evropa?

Ať se nám to líbí nebo ne, jsme ve válce s islámským terorismem. Zatím jsme však neučinili nic významného, čím bychom mohli tuto válku vyhrát.

7.1.2017 v 10:55 | Karma: 20,51 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Naše evropské hodnoty?

Nyní, když se naše civilizace ocitla v kontroverzi s islámem, kdekdo se zaštiťuje prohlášeními, že si nedáme vzít naše evropské hodnoty. Víme ale, jaké hodnoty to skutečně jsou?

2.1.2017 v 12:32 | Karma: 18,00 | Přečteno: 837x | Diskuse| Společnost

Antonín Brzek

Nízká volební účast

Poslední senátní volby se vyznačovaly rekordně nízkou volební účastí. Politologové nad tím vesměs naříkají. ­­­

19.10.2016 v 19:00 | Karma: 16,42 | Přečteno: 416x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Sociální politika státu

Máme to štěstí, že žijeme v Evropě, kde je obvyklý sociální stát. I když jsme velmi chudí ve srovnání se západní Evropou, jsme docela bohatí při srovnání s většinou světa.

4.9.2016 v 19:00 | Karma: 17,29 | Přečteno: 780x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Co teď s migranty?

Již několik let se do Evropy valí nešťastníci z Blízkého výchovu i z Afriky. Část z nich vyhání válka, větší část doufá v lepší život na našem bohatším kontinentu.

16.7.2016 v 11:21 | Karma: 31,27 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Společnost

Antonín Brzek

Bloncka v parlamentě

I přes zahlcení médií teroristickým útokem v Nice zaujal také projev blonďaté holčičky z řad sociálně demokratických poslankyň ve sněmovně ve čtvrtek 17.7.2016.

16.7.2016 v 10:18 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1122x | Diskuse| Společnost

Antonín Brzek

Prezident a kalašnikov

Tak nám pan prezident opět připravil překvapení. Upozornil ty, kdo nejsou spokojeni s premiérem Sobotkou (samozřejmě žertem), na možnost jeho odstranění teroristickým aktem.

27.1.2016 v 16:29 | Karma: 18,92 | Přečteno: 967x | Diskuse| Ostatní

Antonín Brzek

Migranti

Evropa dnes čelí největší krizi od 2. světové války. Valí se k nám masy uprchlíků ze zemí, kde zuří válka, za kterou se euroatlantické společenství, bohužel, nemůže úplně zbavit zodpovědnosti.

26.10.2015 v 18:51 | Karma: 14,82 | Přečteno: 1589x | Diskuse| Ostatní

Antonín Brzek

České děti v Norsku

Již delší čas zajímá naše média aféra s odebráním dvou malých dětí norskými úřady tam žijící české matce. Jak premiér, tak pan prezident (razantní a neomylný odborník na všechno) se předhánějí v co nejrozhodnějším zastávání se oloupené matky. O celém případu je málo informací. Přesto již to, co víme, vrhá kritické světlo na současnou evropskou politiku ve vztahu k dobru dítěte.

13.2.2015 v 16:50 | Karma: 20,27 | Přečteno: 1464x | Diskuse| Společnost

Antonín Brzek

Adopce stejnopohlavními páry

Když se před desetiletími objevila hrozba HIV-AIDS, vyvstala naléhavá potřeba učinit něco pro společenské uznání těch homosexuálně orientovaných osob, které se dobrovolně rozhodnou deklarovat svoji vůli k zodpovědnosti vůči partnerovi podobně, jako ji deklarují manželé. Tak se začal prosazovat institut „registrovaného partnerství“. Po létech hádek, kdy konzervativní politici kvůli svému principiálnímu odporu k této normě promarnili šanci uzákonit rozumně konzervativní podobu takové zákonné úpravy, nakonec prošel současný zákon z dílny sociální demokracie. Ten sice dle mého soudu není dokonalý, ale lépe mít nedokonalý zákon, nežli žádný. Od počátku se však objevují tendence uzákonit také adopci děti takovými stejnopohlaními dvojicemi. Bylo by to dobré?

2.9.2014 v 18:00 | Karma: 18,49 | Přečteno: 981x | Diskuse| Ostatní

Antonín Brzek

Co s Evropskou unií?

Evropská unie(původně Společenství uhlí a oceli, poté EHS, ES a konečně EU)se zrodila po druhé světové válcev důsledku pochopení tehdejší mladé generace, že odvěké nepřátelské chovaní evropských národů nepřináší nic dobrého.Děti nacistů a kolaborantů na straně jedné a odbojářů a spojeneckých vojáků na straně druhé se už dále nechtěli zabíjet ve válkách, ale „dělat raději lásku“. Integrace vedla k nebývalé prosperitě evropského Západu. Tak si Evropa mohla dovolit nebývalou sociální politiku pro své občany, dokázala také bohatě dotovat rozvojové programy ve třetím světě a stala se vskutku "dobrým místem pro život". O to vše jsme byli ošizeni a po 40 let jsme jen závistivě pošilhávali po Západu. Sotva někdo z nás tehdy tušil, že bychom se i my mohli jednou stát plnoprávnými občany západní Evropy. Nicméně jako zázrakem se to stalo. Jak to, že tento skvělý projekt je nyní stále více podrobován kritice, dokonce se objevují výzvy k jeho demontáži?

11.5.2014 v 22:35 | Karma: 13,70 | Přečteno: 778x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Zeman a republika

Se jménem Miloše Zemana jsem se setkal prvně těsně před koncem bolševické éry. Když tehdy Technický magazín otiskl jeho článek o komunistickém systému jako vozidle, řítícím se vpřed s neprůhlednými skly, navenek polepenými budovatelskými hesly, byli jsme Zemanem příšerně nadšení. Dnešní mladý člověk sotva tuší, jakou tehdy, za komunistů, vyžadovalo odvahu něco takového napsat, a odvahu od redakce, otisknout to. Jak je možné, že se tentýž Miloš Zeman v roli prezidenta republiky nyní chová tak nemožně a bere si Českou republiku za rukojmí ve svém osobním zápolení s Bohuslavem Sobotkou.

13.1.2014 v 16:00 | Karma: 26,14 | Přečteno: 1075x | Diskuse| Politika

Antonín Brzek

Restituce

Církevní restituce je pojem v posledních létech velmi frekventovaný a obsazený silnými emocemi. Přitom se nejedná o skutečné restituce, tedy o vrácení toho majetku, který byl ukraden, ale jen o zmírnění majetkových křivd. Nelze vrátit majetek zničený nebo již někým jiným vlastněný, ani majetek, užívaný státem, který stát nutně potřebuje. Tento nevratný majetek má být zčásti nahrazen finančním odškodněním. Celé drama vyznívá tak, jako když jde jen o to, aby si Dominik Duka mohl kupovat ještě tučnější pokrmy než dosud a tak ještě navýšit svoji tělesnou hmotnost. Je tomu skutečně tak?

1.1.2014 v 0:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 830x | Diskuse| Ostatní

Antonín Brzek

Český volič

Posledních více než 20 let, od chvíle, kdy občan opět získal právo skutečně volit, mám nepříjemný pocit, že není k politickým subjektům vůbec spravedlivý. Volební programy nestuduje a jejich obsah si nekonfrontuje s tím, co o jeho autorech ví. Spíše dá na líbivá hesla a jejich prezentaci. Oslovuje jej bombastická kampaň, která ale není možná bez obrovských a tedy nečistých finančních zdrojů. Po volbách se obvykle diví a je zklamán, v příštích volbách ale jedná podobně.

31.12.2013 v 16:52 | Karma: 14,65 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
MUDr. Antonín Brzek, psychiatr a sexuolog

Seznam rubrik